Kiedy dziąsła zaczynają swędzieć, bo mleczny ząb wpycha się do jamy ustnej maluch próbuje sobie sam poradzić i wkłada co ma pod ręką, by ulżyć sobie. I tak do buzi trafiają jego własne rączki, zabawki, czy palce dorosłych. Ten moment…

Przeczytasz ten tekst w 4 min.

Szczoteczka dla niemowląt

Kiedy dziąsła zaczynają swędzieć, bo mleczny ząb wpycha się do jamy ustnej maluch próbuje sobie sam poradzić i wkłada co ma pod ręką, by ulżyć sobie. I tak do buzi trafiają jego własne rączki, zabawki, czy palce dorosłych.

Ten moment trwa od 3 miesiąca życia do prawie 3 lat.

Szczoteczka dla niemowląt jako masaż dziąsła

W takiej sytuacji potrzeby masowania swędzących i bolących dziąseł szczoteczka Jordana od 0-2 lat jest niezastąpioną „masażystką”.

To też budowanie pierwszych pozytywnych skojarzeń dla zabiegów higienizacyjnych, które będą dziecku towarzyszyć przez całe życie:

ULGA = SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW

Szczoteczka tego typu ma kształt, który skutecznie ogranicza nieskoordynowane ruchy małego dziecka. Jest bezpieczna i skuteczna.

Dlaczego masaż dziąseł niemowlęcia jest ważny?

Niemowlęta rodzą się z delikatnymi dziąsłami, które wymagają odpowiedniej opieki. Masaż dziąseł ma wiele zalet:

  1. Łagodzenie bólu: Podczas wyrzynania się zębów niemowlę może odczuwać ból i dyskomfort. Masaż dziąseł może pomóc w złagodzeniu tego dyskomfortu.
  2. Wspomaganie rozwoju zębów: Masaż dziąseł pomaga w utrzymaniu zdrowych dziąseł i sprzyja odpowiedniemu rozwojowi zębów.
  3. Wprowadzenie do pielęgnacji jamy ustnej: Masaż dziąseł to dobry sposób, aby wprowadzić niemowlę do rytuału pielęgnacji jamy ustnej, który będzie mu towarzyszył przez całe życie.

Kiedy rozpocząć masaż dziąseł?

Rozpoczęcie masażu dziąseł niemowlęcia można zacząć od pierwszych miesięcy życia, zanim pierwsze ząbki się pojawiają. To dobry moment, by zapoznać dziecko z procesem pielęgnacji jamy ustnej.

Jak wykonać masaż dziąseł?

Oto kroki, jak wykonać masaż dziąseł niemowlęcia przy użyciu szczoteczki do zębów:

  1. Przygotowanie: Przed rozpoczęciem masażu upewnij się, że twoje ręce są czyste. Oczyść także szczoteczkę do zębów niemowlęcia, by uniknąć przenoszenia bakterii.
  2. Delikatny Nacisk: Delikatnie przesuwaj szczoteczkę do zębów po dziąsłach niemowlęcia. Używaj delikatnych, okrężnych ruchów. Upewnij się, że nie wywierasz zbyt dużego nacisku, aby uniknąć jakiejkolwiek kontuzji.
  3. Systematyczność: Masaż dziąseł powinien być regularny. Wykonuj go codziennie, aby utrzymać dziąsła niemowlęcia w dobrej kondycji.
  4. Uśmiech i Cierpliwość: Bądź cierpliwy i kochający podczas masażu dziąseł niemowlęcia. Twój uśmiech i spokojne podejście sprawią, że maluch będzie bardziej skłonny do współpracy.

Czym wykonać masaż?

Do masażu dziąseł niemowlęcia można użyć specjalnej, silikonowej nakładki na palec lub szczoteczki do zębów dla niemowląt o miękkim i delikatnym włosiu. Można także skorzystać z gazika zwilżonego wodą, który delikatnie przemywa dziąsła.

Szczoteczka do masowania
Szczoteczka do masowania

Polecam!

Zobacz także

Odwodnienie u niemowlęcia

Odwodnienie niemowlęcia

Reading Time: 5 min.

Odwodnienie niemowlęcia następuje bardzo łatwo i może prowadzić do jego śmierci. Odwodnienie niemowlęcia: praktyczna historia Opowiem Ci historię mojego syna,…

Czytam
Książka Braci Rodzeń wnętrze

Lekarz ginekolog o witaminie D3 – moja historia

Reading Time: 5 min.

25 lat temu, gdy moja starsza córka była niemowlakiem, mój cudowny lekarz ginekolog Jerzy Przybycień zapytał mnie: „Ile codziennie podajesz…

Czytam
Ssanie palca a wada zgryzu

Ssanie palca a wada zgryzu u dzieci

Reading Time: 2 min.

Ssanie palca to powszechny zwyczaj u dzieci, który może mieć wpływ na rozwijającą się wadę zgryzu. Choć jest to naturalny…

Czytam